Klima v interiéru – automatická regulace topení a větrání

Automatická regulácia vykurovania a vetrania

Klíma v interiéri

Mať stále príjemnú teplotu v kancelárii a napriek tomu šetriť energiu? Znie to ako protiklad. Ale chytrá technika to umožňuje: Inteligentné riadenie kúrenia dodáva teplo len vtedy, keď je skutočne potreba..

Programovateľné

Najjednoduchším riešením sú programovateľné termostatické hlavice s batériou a motorovým pohonom. Nahrádzajú existujúce ventilové hlavice bez možnosti týždenného naprogramovania vykurovacieho cyklu. Programovateľné termostatické hlavice napríklad znížia teplotu v kancelárii mimo pracovnů dobu alebo cez víkend. V prípade otvoreného okna a prúdenia studeného vzduchu zase rozoznajú niektoré modely pokles teploty a automaticky vypnú daný radiátor. Na každej termostatatickej hlavici je však potrebné ručne nastavit plán vykurovania - a kto tak nespraví, tomu bude v práci pri nadčasoch alebo cez víkend jednoducho zima. Preto existujú aj hlavice, ktoré ovládate na diaľku prostredníctvom základnej stanice, tzv. gateway. Základná stanica im bezdrôtovo udeľuje príkaz na otvorenie alebo zatvorenie ventilu radiátora. Nastavovanie je tak podstatne komfortnejšie: Prostredníctvom displeja na základnej stanici alebo cez aplikáciu na vašom smartfóne môžete nastavovať individuálnu teplotu pre každú miestnost zvlášť. Systémy s takýmto diaľkovým prístupom cez internet "predlžujú" bezdrôtové ovládanie kúrenia až k vám domov či do auta. To je praktické pre zamestnancov v teréne, ktorí často nevedia, či sa ešte v daný deň vráti do kancelárie.

Automatická regulácia kúrenia a vetrania

Nekomplikované

Fungujú veľmi jednoducho

Inteligentné termostatické hlavice možno nainštalovať rovnako rýchlo a ľahko ako konvenčné modely. K montáži postačia kliešte alebo skrutkovač. Niekedy nie je potrebné vôbec žiadne náradie, pretože sa nová termostatická hlavica utiahne na radiátore sama - pomocou svojho motora. Pre kancelárie s podlahovým kúrením ponúkajú výrobcovia špeciálne termostaty. Čo však robiť v prípade, keď je teplota riadená pomocou centrálného nástenného termostatu? Ten kontroluje celý vykurovací okruh zvyčajne priamo na zdroji tepla, teda na kotle alebo na kombinovanom kotle i s ohrevom vody. Aj tu existujú inteligentné riešenia: Izbový termostat pripojený na sieť nahradí súčasnú riadiacu jednotku. Oplatí sa pozrieť na internetovú stránku výrobcu, pretože počet možných kombinácií prístrojov je obrovský. Pomocou online konfigurátora alebo zoznamu kompatibilných zariadení možno zistiť, či sa dané zariadenie hodí k príslušnému vykurovaciemu systému. Niektoré firmy zároveň poskytujú i jednoduchý návod, ako vymeniť nástenný termostat. Ľahko zrozumiteľný obrázkový návod vysvetluje, ktoré drôty starého senzora musia byť napojené na svorky nového prístroja.

Automatická regulácia kúrenia a vetrania

Predvídavé

Predvídajú zmeny teplôt

V každodennej prevádzke sa digitálny asistent vykurovania napred zoznámi so svojím okolím. Zaznamenáva, ako rýchlo sa budova ochladzuje a koľko času potrebuje na vyhriatie. Tieto teplotné krivky potom zohľadní vo svojom nastavení. Takže aj v tej najtuhšej zime je v kancelárii už na začiatku pracovnej doby príjemné teplo. Niektoré systémy navyše zohľadňujú predpoveď počasia: Pri príchode mrazov začnú kúriť s predstihom a pokiaľ predpoveď počíta so slnečným svitom, vykurovať budú menej. Ešte väčší komfort poskytujú termostaty s identifikáciou prítomnosti. Pomocou pohybových senzorov alebo lokalizácie v mobile vedia, či sa niekto zdržiava v budove. Hneď ako budovu opustí posledná osoba, automaticky sa prepnú do úsporného režimu.

Centrálne či decentrálne? Takto riadia chytré regulátory teplotu

Klima v interiéri

Izbový termostat. Vykurovanie v menších objektoch, bytoch a rodinných domoch je väčšinou riadené centrálne: nástenný termostat v hlavnej miestnosti kontroluje priamo kotol alebo kombinovaný kotol. Výmena tohto centrálneho regulátora (termostatu) urobí zo zariadenia inteligentný systém. Nový, šikovný termostat sa pritom napojí na pôvodnú kabeláž alebo komunikuje bezdrôtovo s kontrolným zariadením v kotolni. Prínos? Vyrába sa len toľko tepla, koľko je potreba. Nastavenie teploty vody pre vykurovací okruh však musí prebiehať lokálne. Centrálne nastavované vykurovanie nie je vhodné, pretože systém reguluje teplotu pre všetky miestnosti spoločne. Pokiaľ má byť niekde chladnejšie, stačí len ručne pootočiť termoregulačnou hlavicou na radiátore.

Klima v interiéri

Termostatický ventil. V mnohých kancelárskych budovách a viacgeneračných rodinných domoch teplotu v miestnostiach regulujú iba manuálne termostatické ventily. Ich odnímateľná termostatická hlavica môže byť vymenená za bezdrôtovo/rádiovo/riadenú hlavicu s termostatom. Takéto inteligentné ovládanie sa hodí aj pre diaľkové alebo ústredné kúrenie. Rozdiely sú v bezdrôtovej technike. Niektoré modely majú vlastnú základnú stanicu, iné využívajú pre zasieťovanie rôzne komplexné komunikačné štandardy ako DECT ULE, HomeMatic alebo Z-Wave. Tieto okrem iného umožňujú i bezdôtové nastavovanie teploty. Niektorí výrobcovia ponúkajú ku svojim termostatickým hlaviciam nástenné termostaty a termostaty pre podlahové kúrenie. Pre budovy s vlastným zdrojom tepla existujú zase regulátory (termostaty) na vykurovacie kotle. Slúžia k tomu, aby kotly nebežali nademerne i vtedy, keď je už v miestnostiach dosiahnutá požadovaná teplota.

Najnovšie články

Všetky články »
IR teplomer FLIR TG165

IR teplomer FLIR TG165

Výkonný, dostupný a kompaktný!

Termokamery Flir a ich využitie

Termokamery Flir a ich využitie

Aké má využitie termografia?

Fluke Connect

Fluke Connect

Zobrazte, uložte a zdieľajte všetky dáta priamo v teréne.

Osciloskop PicoScope® 4824

Osciloskop PicoScope® 4824

Velmi přesný přenosný PC osciloskop

Nový 100 stranový katalóg
Nový katalóg 2/4 - 2018
Pre komfortnejšie prehliadanie nášho eshopu používame cookies. Prechádzaním webu súhlasíte s ich používaním.

Rychly dopyt
Maloobchodný e-shop
Veľkoobchodný e-shop
Conrad Electronic
Môj účet ▼
Náhľad košíka (0) ▼